Uczniowie ZSO w Chałupkach na 12 Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom”

W piątek 16 października w ramach projektu „Młodzież tworzy teatr” pojechaliśmy na dwa przedstawienia teatralne do Katowic, gdzie trwał 12 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom”.

Na pierwszej scenie - w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum zobaczyliśmy sztukę Marcina Jarnuszkiewicza „Gęś, Śmierć i tulipan” w wykonaniu teatru Baj z Warszawy. Aktorami były lalki animowane przez ludzi.

Spektakl dotyczył relacji Gęsi i Śmierci, która jest towarzyszką wszystkich od chwili narodzin.

Wspaniała gra lalką, doskonale dobrana muzyka, wyśmienity narrator, świetnie przygotowana sceneria sprawiały, że wczuliśmy się w klimat niezwykłych scen z udziałem postaci.

Na scenie Pałacu Młodzieży obejrzeliśmy z kolei spektakl Petera Nosalka pt. „Historia całkiem zwyczajna”. Jego akcja rozgrywała się w stodole. Aktorzy wcielili się nie tylko w role ludzkie, lecz także zwierzęce - świni, psa, konia, koguta i krowy. Wydarzenia rozgrywały się w dwóch światach - zwierząt, które komentowały zachowanie i słowa ludzi oraz gospodarza, jego rodziny i problemów. Sztuka zawierała elementy komiczne oraz moralizatorskie. Zachwyt budziła na pewno scenografia, gra aktorska oraz możliwość wejścia na scenę po spektaklu i krótka rozmowa z odtwórcami ról.

To była bardzo udana wycieczka. Szkoda, że trwała tak krótko.

Gabriela Zygar i Paweł Ćwik


 

Wstecz