Grupa z Seeshaupt w Chałupkach

Po raz już trzeci gościliśmy w naszej gminie grupę dzieci z partnerskiej gminy Seeshaupt wraz z opiekunami oraz Panem Burmistrzem Michaelem Bernwiserem na czele. Dzieci przyjechały do nas w sobotnie popołudnie 28 marca. Zaraz po zakwaterowaniu wzięliśmy udział w występach przygotowanych przez dzieci ze szkoły w Chałupkach oraz gminny zespół „Uśmiech”. Punktem kulminacyjnym tego wieczoru była wspólna Zumba odtańczona przez wszystkich, tego wieczoru zebranych na sali gimnastycznej. W tym miejscu dziękujemy Julii Zawadzkiej za zorganizowanie i przeprowadzenie gimnastyki w rytm latynoskich rytmów.

W niedzielę rano udaliśmy się z palmami na mszę świętą do kościoła w Chałupkach, aby wziąć udział w celebrowaniu Niedzieli Palmowej. Po wspólnie zjedzonym niedzielnym obiedzie pojechaliśmy do Zabrza. Tam zjechaliśmy na głębokość 370 m kopalni „Guido”, gdzie poznawaliśmy proces wydobycia węgla kamiennego. Po powrocie czekała na nas ciepła kolacja przygotowana przez rodziców dzieci biorących udział w wymianie.

Poniedziałkowe dopołudnie spędziliśmy w szkole na zajęciach. Dzieci niemieckie podzielone na małe grupy brały udział w lekcjach. W przerwie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na zakończenie wszyscy wspólnie bawili się i rywalizowali w grach i zabawach sportowych na sali gimnastycznej. Po południu dzieci udały się do rodzin polskich, aby poznawać zwyczaje ponujące w polskich rodzinach , uczyć się języka oraz siebie nawzajem.

We wtorek pojechaliśmy zaraz po śniadaniu do Opola. Pierwszym naszym punktem docelowym były warsztaty świąteczne w opolskim skansenie. Dzieci wykonywały pisanki i kroszonki, które gospodynie opolskie przygotowywały przed świętami. Po warsztatach i posiłku byliśmy z wizytą przed konsulatem niemieckim. Pan Malcharczyk opowiadał o pracy i funkcji instytucji jaka jest konsulat. Bardzo miłą forma zajęć była wizyta w domu współpracy polsko-niemieckiej. Przesympatyczne panie opowiadały o pracy instytucji , w której pracują , jej roli kulturalnej i społecznej. Poczęstowano nas herbatką. Dzieci rozwiązywały krzyżówki w języku niemieckim. Po powrocie odwiedziliśmy panie w chałupeckim KGW. Jedliśmy przygotowane przez gospodynie tradycyjne śląskie wypieki świąteczne oraz ciepłą kolację, na którą podano langosze.

Środowy poranek to pożegnalne świąteczne śniadanie przygotowane przez mamy dzieci biorących udział w wymianie. Po śniadaniu nasi goście wyruszyli w drogę powrotna do domu.

Chciałybyśmy w tym miejscu podziękować wszystkim, dzięki którym ta wymiana w ogóle się odbyła: władzom gminy, rodzicom, paniom z KGW w Chałupkach, księdzu proboszczowi parafii w Chałupkach oraz nauczycielom szkoły w Chałupkach, którzy prowadzili zajęcia oraz wspierali nas w czasie uroczystej akademii inauguracyjnej wymiany.

 


 

wymiana

Wstecz