Wymiana uczniowska w Seeshaupt

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Chałupkach wzięli udział w wymianie uczniowskiej, która została zorganizowana w ramach współpracy partnerskiej Gmin Krzyżanowice i Seeshaupt. Wymiana odbyła się w dniach 29.09- 04.10. 2022 r.  

Cudowni, przemili ludzie, wspaniałe krajobrazy, mnóstwo inspirujących działań! Wierzymy, iż doświadczenia naszych uczniów, które tutaj zebrali będą procentowały w ich dalszym życiu! 

Dzięki projektowi napisanemu w ramach Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży i zdobyciu nagrody: Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie 2021-2023", nasi uczniowie mogli zobaczyć piękny region okolic Seeshaupt w Bawarii. 

Wszystkim projektom finałowym konkursu odbywającym się w 2021 i 2022 roku PNWM towarzyszyła kamera, aby uwiecznić działania młodych ludzi na rzecz swoich miejscowości i ich lokalnych społeczności, zgodnie z przesłaniem konkursu. Co robią wspólnie młodzi Polacy i Niemcy, żeby ich miasta, wsie i gminy stały się atrakcyjniejsze i ich mieszkańcom żyło się lepiej? 

Podczas tych kilku dni było wiele atrakcji, spotkań, połączonych z tańcami, wędkowaniem, meczem piłki nożnej, karmieniem zwierząt z gospodarstwa, na którym mieszkaliśmy, wizytą w straży pożarnej, udziałem w uroczystej mszy dożynkowej, rejsem statkiem po StarnbergerSee, był dzień pysznego jedzenia i rozmów z przemiłymi i przecudownymi osobami. Ważne, że przyjaźń pomiędzy uczniami się rozwijała i przypatrywanie się temu z bliska niesamowicie cieszyło nasze serca. 

Jeden dzień nasi uczniowie spędzili u rodzin w Seeshaupt, był czas na zwiedzanie, wspólne rozmowy, aktywności, wzajemne poznanie siebie nawzajem. Dzieci wróciły wieczorem zadowolone i zachwycone z mnóstwem pozytywnych doświadczeń. Wieczór to czas pierwszych pożegnań, były łzy oj były .... 

I chociaż pobyt w Seeshaupt dobiegł końca, to wspomnienia, pamięć o wspólnie spędzonych momentach, niesamowita życzliwość mieszkańców pozostaną w naszych sercach na zawsze. 

Na zaproszenie burmistrza, przed wyjazdem odwiedziliśmy jeszcze ratusz, spotkaliśmy się z Mikołajem, pochodzącym z Rybnika, który postanowił zamieszkać w Seeshaupt, uczyć się tam i pracować. 

Był to wspaniale, ciekawie i sympatycznie spędzony czas. Wiosną mamy nadzieję gościć uczniów i nauczycieli z Seeshaupt na terenie naszej gminy. 

Maria Gołąbek 

Barbara Tomczyk 


Zapraszamy do galerii...

Grupa uczniów Seeshaupt na wymianie w Seeshaupt podczas spotkania z Burmistrzem miasta 

Wstecz